Фестивали во Македонија ↓

ФИЛОЗОФСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ

Локација: Скопје, Република Северна Македонија Дата на одржување: 21-28 мај 2020 /10то издание Веб страна: www.philosophicalfilmfestival.mk

ЕТНОГРАФСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ „КРАТОВО“

Адреса: ул Ќурчиска Б.Б. (Музеј на Македонија), 1000 Скопје, Република Северна Македонија Локација: Кратово, Република Северна Македонија Дата на одржување: Октомври 2017 | 6то издание веб...

Фестивали на Македонски филм ↓

Македонски филмови и меѓународни фестивали

Анимирани ↓

Кавал

во режија на Саша Станишиќ (2020) Фестивали на кои е прикажан / ќе се прикажува: Flipbook Film Festival, С.Македонија, 07.08. – 09.08.2020SEE Online Film Festival, С.Македонија, 02-2021 – Laurel (special_mention_A)11th Pune Short Film Festival, Индија, 05.06. –...

Кружно патување на монахот

во режија на Жарко Иванов (2018) Фестивали на кои е прикажан: Macedonian Film Festival, Канада, 2019Cinema and You, Украина, 2019Lucania Film Festival, Италија, 2019Ulju Film Festival, Јужна Кореа, 2019Aleste Film Festival, Перу, 2019 (Официјална селекција)AsterFest,...

Човекот што не сакаше да умре

во режија на Гоце Цветановски (2015) Фестивали на кои е прикажан: ASTERFEST International Film Festival, 2016, МакедонијаClujshorts, Романија, 2016International Film Festival ASTERFEST, Струмица, Македонија, 2016Prokuplje Film Festival, Србија,  2016...

Девојка што паѓа

во режија на Владимир Лукаш (2015) Фестивали на кои е прикажан: Balkan Film & Food Festival, Албанија, 2017 – Награда за Најдобар анимиран филмTrieste Film Festival, Италија, 2017Video Babel, Перу, 2016Post Mortem, Мексико, 2016L’Acquila Film Festival,...

Кружно патување на Марето

во режија на Жарко Иванов  (2015) Фестивали на кои е прикажан: Anim!Arte, Бразил, 2017CineLebu, Чиле, 2017CIAF Cairo International Animation Forum, Египет, 2017Corfu Animated Film Festival, Грција, 2017Animacam, Шпанија, 2017DebateCine, Аргентина, 2016Ateneo Ferrolan,...

Краткометражни ↓

Conversation on Life

во режија на Агим Абдула  Фестивали на кои е прикажан: Rome Film Awards (Best Jury Award) Рим, ИталијаMalta Film Festival (Best Short About Life Award) Валета, МалтаCinema NY Film Festival (Best History Film Award) Њујорк, САДPalermo Film Festival (Best Real Life...

Decision 

во режија на Агим Абдула    Фестивали на кои е прикажан: World Film Fair (Best Crime Short People’s Choice Award) Отава, КанадаAustria International Film Festival (Best Crime Short People’s Choice Award) Виена, АвстријаPalermo Film Festival (Best Drama Short Film...

The Beginning

во режија на Агим Абдула Фестивали на кои е прикажан: Madrid Film Festival (Best Film in a Foreign Language) Мадрид, ШпанијаPalermo Film Festival (Best Philosophical Short Film Award) Палермо,...

Налепница

во режија на Георги М. Унковски (2019) Фестивали на кои е прикажан: – Dublin international short film and music festival, Ирска, 2020– International Short film festival – Film front, Србија, 2020– Cinedays, Северна Македонија 2020– Foyle Film Festival, Северна Ирска,...

Една

во режија на Вук Митевски Фестивали на кои е прикажан: Краков Филмскот Фестивал

Документарни ↓

Незо

во режија на Мерита Коколи Фестивали на кои е прикажан: -Tetova International Film Festival Oda, Тетово, С.Македонија, 2020

Кеиф

во режија на Блаже Дулев Фестивали на кои е прикажан: -Балкан Филм анд Фуд Фестивал, Поградец, Албанија, 2020-Док енд ритам, Белград, Србија, 2020-Балкан Филм Панорама, Измир, Албанија,...

Туста

во режија на Андреј Коровљев Фестивали на кои е прикажан: -Док енд ритам, Белград, Србија, 2020

Театарот во Скупи

во режија на Владимир Блажевски (2019) Фестивали на кои е прикажан: – IFF Manaki – MAKPOINT програма, 2019– Rassegna Internazionale del Cinema Archeologico, 2019– Firenze Archeofilm– Cyprus Archeological, Ethnographic & Historical Film Festival– The Archaeology...

Медeна земја

во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов Фестивали на кои е прикажан: 1. Budapest IDF 2020 – Будимпешта, Унгарија2. FIPADOC Biarritz 2020 – Парис, Гранција3. MUSOC Asturias 2020, Шпанија4. Cinéma Vérité – Техеран, Иран5. Camerimage – Лоџ, Полска6. Tulum IFF –...

Долгометражни ↓

Отворена врата

во режија на Флоренц Папас Фестивали на кои е прикажан: -Балкан Филм анд Фуд Фестивал ,Поградец, Албанија, 2020

Врба

во режија на Милчо Манчевски Фестивали на кои е прикажан: – Римскиот Филмски Фестивал, Италија, 2019– Златен коњ, Таипеи, Тајван, 2019– Црни Ноќи, Талин, Естонија, 2019– ФЕСТ, Белград, 2020– Фантаспорто, Порто – недела на режисери, проекција – 06.03.2020 – Недела на...

Дедо и внук

во режија на Илија Пиперковски Фестивали на кои е прикажан: – European Cinematography AWARDS – Patru Paunescu – Winner of Best Europe Film Cinematography for Grandfather and Grandson– Tagore International Film Festival (TIFF) – Награда за Најдобар Филм– The Buddha...

Глас

во режија на Огнен Свиличич Фестивали на кои е прикажан: Busan International Film Festival, 2019-World Cinema,Warsaw International Film Festival, 2019-Special Screenings.Film festival Cottbus, 2019-Feature Film CompetitionCinedays, 2019-МК во ЕУFEST International film...

Летечкиот циркуз

во режија на Фатос Бериша Фестивали на кои е прикажан: – Festival of Europen film – Cinedays, Скопје, 2020 – Компетиција– Tallinn Black Nights Film Festival , 2019 – Официјална програма– Fabrigue du Cinema , Italy, 2019 -Компетиција, Најдобар интернационален...

Интернационални фестивали ↓

Категоризација на филмски фестивали ↓